Farba silikatowa – najważniejsze zalety

W ramach naszych ostatnich artykułów dość sporo miejsca poświęciliśmy farbom elewacyjnym, dzięki którym możliwe jest przywrócenie pierwotnego, pięknego wyglądu ścianom zewnętrznym budynków mieszkalnych, biurowych, czy też obiektów użyteczności publicznej.

W dzisiejszej publikacji nieco bliżej pragniemy przyjrzeć się jednemu z rodzajów tego typu wyrobów, a mianowicie – farbom silikatowym powstającym na bazie potasowego szkła wodnego i mającym zastosowanie zewnętrzne. Zapraszamy do lektury!

Jak wynika z opinii ekspertów, wyroby takie cechują się ogromną ilością zalet odróżniającą je od standardowych farb stosowanych jeszcze do niedawna przez niemalże wszystkie przedsiębiorstwa specjalizujące się w szeroko pojętych projektach budowlanych oraz wykończeniowych. Farby silikatowe cechują się nie tylko szlachetnym, matowym wyglądem, który bez wątpienia przykuje uwagę niemalże każdego przechodnia, ale także niezwykła wręcz wytrzymałością. Oznacza to, że powłoka, którą pokryjemy ścianę zewnętrzną budynku nie zacznie się łuszczyć, odpadać, ani też nie wyblaknie nadmiernie nawet w sytuacji, gdy będzie ona narażona na nieprzerwaną ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne lub też na inne niepożądane czynniki zewnętrzne. Jest to niezwykle istotne, bowiem chyba każdy właściciel posesji pragnie, by raz zaaplikowana powłoka utrzymywała się na elewacji możliwie jak najdłużej bez konieczności podejmowania w kolejnych latach uzupełniających działań renowacyjnych.

Co niezwykle ciekawe, z uwagi na swoją strukturę, farba silikatowa jest także wysoce odporna na zabrudzenia, a nawet w sytuacji, gdy jej powierzchnia pokryje się pleśnią, grzybem lub zanieczyszczeniami, ich usunięcie nie będzie niczym skomplikowanym, bowiem wystarczyć będzie jedna „kąpiel” przy wykorzystaniu myjki ciśnieniowej, aby przywrócić jej dawny wygląd.
Eksperci chwalą także obecnie dostępne na rynku farby silikatowe za ich właściwości fizyczne, a więc między innymi za ponadprzeciętną paroprzepuszczalność oraz niezwykle niską nasiąkliwość powierzchniową. Sprawia to, że są one obecnie jednym z najlepszych wyborów jeżeli chodzi o przywrócenie elewacji zadowalającego stanu przy jednoczesnym skutecznym zabezpieczeniu jej przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi gromadzącą się w szczelinach wilgocią.

Farbę omawianego typu można oczywiście nanosić w standardowy sposób manualny – rozwiązanie to sprawdzi się wręcz doskonale jeżeli do pokrycia mamy jedynie niewielką powierzchnię domu jednorodzinnego lub garażu. Jeżeli jednakże jesteśmy właścicielami nieco większej posesji, a dodatkowo cenimy sobie swój wolny czas, warto zdecydować się na zautomatyzowaną aplikację farby (samodzielnie lub też zwracając się z prośbą o wykonanie takiej usługi doświadczonemu zespołowi ekspertów ds. wykończeń). Jedno jest pewne – rewitalizacja przestrzeni mieszkalnej, biurowej lub użytkowej przy wykorzystaniu w tym celu farb silikatowych to sama przyjemność, głównie dzięki jej jakości, łatwości nakładania, a także ponadprzeciętnym cechom fizycznym, które to pozostawiają konkurencję daleko w tyle!