Rynny kwadratowe – wady i zalety

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdego budynku jest orynnowanie, które ochroni elewację przed zalaniem podczas opadów atmosferycznych. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu można dobrać rynnę do architektury, indywidualnych potrzeb i preferencji. Przy zakupie należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, a jedną z nich będzie kształt rynny. Obecnie coraz większą popularnością cieszą eleganckie i nowoczesne rynny kwadratowe, które coraz bardziej wypierają tradycyjne modele półokrągłe.

Dlaczego warto wybrać rynny kwadratowe?

W przypadku rynien kwadratowych można mówić o wysokich walorach nie tylko użytkowych, ale też estetycznych. Jest to połączenie elegancji z nowoczesnością, co w przypadku współczesnej architektury sprawdza się idealnie. Tego typu orynnowanie będzie wspaniale pasował do nowoczesnych domów, gładkiego pokrycia dachowego utrzymanego w stonowanej kolorystyce. Na korzyść rynien kwadratowych przemawia też ich duża wydajność, bardzo dobrze odprowadzają wodę z połaci dachu, dzięki czemu stają się praktycznym elementem dekoracyjnym. Duży przekrój rynny sprawia, że jest w stanie na bieżąco odprowadzać wodę nawet podczas obfitych opadów deszczu. Nie trzeba martwić się o przelewanie wody górą podczas ulewy, przemakanie elewacji budynku. Na wysoką wydajność rynien kwadratowych wpływa też zastosowanie głębokiego profilu.

Co przemawia na korzyść rynien kwadratowych?

W przypadku domów nowoczesnych, o prostej bryle, w stylu scandi, rynny kwadratowe sprawdzają się idealnie. Możliwe jest nawet całkowite ich zakamuflowanie, co pozytywnie wpływa na kwestię estetyki. Pozwoli to na wtopienie rynien w dach, uzyskując jednolitą formę. Wystarczy zastosować maskownicę podsufitową, aby uzyskać pożądany efekt. Służą one do zasłonięcia frontu rynny, dzięki czemu okap będzie gładko wykończony. Nie ma żadnego problemu z dopasowaniem rynny kolorystycznie do zadaszenia, bo można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Rynny kwadratowe mogą być w kolorze czarnym, czekoladowym, grafitowym itd. Po orynnowanie kwadratowe zaleca się sięgnąć w przypadku dachów dwuspadowych i wielospadowych wyposażonych w okap. Zaletą rynien kwadratowych jest to, że rury spustowe nie służą wyłącznie do odprowadzania deszczówki, ale pełnią też funkcję dekoracyjną, jeśli zostanie ona zlicowana z krawędzią dachu.

Czy rynny kwadratowe mają jakieś minusy?

Do minusów rynien kwadratowych można zaliczyć wyższą cenę w porównaniu z modelami półokrągłymi. Różnice w cenie nie są jednak na tyle duże, aby z ich powodu rezygnować z zakupu eleganckiej rynny kwadratowej. Trzeba mieć też na uwadze to, że orynnowanie o przekroju kwadratowym nie jest uniwersalne, nie będzie pasować do każdego budynku. Idealnie komponuje się z architekturą współczesną, ale niezbyt sprawdzi się w przypadku tradycyjnego budownictwa. Systemy rynnowe o kwadratowym przekroju są nieco trudniejsze w montażu od rynien półokrągłych.