Typy i rodzaje kabli

Rozmawiając z członkami rodziny lub ze znajomymi z pracy o sztuce budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie koncentrujemy uwagę na podstawowych materiałach konstrukcyjnych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też poruszamy zagadnienia związane z organizacją przestrzeni mieszkalnej poprzez jej dobranie do indywidualnych wymogów.

Wielokrotnie jednakże zapominamy o tym, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – wydawać by się mogło niemalże nieistotne – kable. Aby oddać im cześć na jaką bezsprzecznie zasługują, prezentujemy poniżej artykuł, który to zawierać będzie nie tylko wymienienie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale też powie nam gdzie i kiedy możemy je stosować.

Najbardziej popularnym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Zbudowany jest on wyłącznie z jednego drutu, który jest miedziany w otoczce izolacyjnej ze sztucznego materiału (najczęściej jest to polwinit). Mimo swojej prostej konstrukcji i porównywalnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako kabel bazowy w procesie łączenia ze sobą podzespołów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzu. Odpowiednia izolacja sprawia, że jest on zabezpieczony przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także w sposób profesjonalny usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przerwania czy przełamania.

Na osobną wzmiankę zasługuje także kabel YDY, w którym to żyła składa się nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, co gwarantuje lepszą przewodność jak również o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Izolacja bazująca na poświnicie zapewnia właściwe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem fachowców podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Główną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich uniwersalność, jako że wykorzystać je można w instancjach zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, jak również można je zamontować nad i pod tynkiem. Warto wspomnieć także o ponadprzeciętnym stosunku ceny do jakości, która to decyduje o tym, że są one bardziej popularne od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.

Wykonując podłączenia do sieci elektrycznej urządzeń charakteryzujących się średnim poborem mocy, jak na przykład pralki, lodówki, czy zmywarki, zwykle stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable przewidziane do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Należy zaznaczyć, że ich warstwa ochrona jest relatywnie miękka i podatna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, a więc nie należy ją wykorzystywać w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których w trakcie ich użytkowania mogą ulec uszkodzeniu w miejscach ich nadmiernego zgięcia lub przerwaniu.

Obecnie sklepy z materiałami budowlanymi oferują swoim klientom szeroki asortyment okablowania dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz warunków. Z tego powodu możemy mieć pewność, że chcąc podłączyć urządzenie AGD, oświetlenie czy zaimplementowanie urządzenia kontrolnego w sieci, zastosujemy kabel do tego celu odpowiedni, tym samym unikając ewentualnych problemów eksploatacyjnych. W razie niepewności, nie wahajmy się zasięgnąć wsparcia specjalisty w sklepie – na pewno doradzi on nam właściwy typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!