Kable górnicze – charakterystyka

Trudno wyobrazić sobie bardziej wymagającą i niebezpieczną gałąź gospodarki niż górnictwo. Zatrudnieni w tym sektorze pracownicy każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie na szwank oraz pracują w niezwykle trudnych warunkach, przez co każdy osprzęt czy narzędzie, które może im ułatwić pracę okazuje się być niemalże na wagę złota.

Oczywistym jest, że profesjonaliści tacy schodzą pod ziemię wyposażeni w najnowocześniejsze młoty pneumatyczne, wiertła, czy narzędzia kruszące, jednakże wszystkie one na nic by się zdały, gdyby zasilające je okablowanie okazało się zawodne.

To właśnie kable górnicze są cichym bohaterem w tej dziedzinie przemysłu ciężkiego. Pomimo faktu, że są one często niedoceniane i marginalizowane, to właśnie one, jeżeli tylko wykonane są z odpowiednich materiałów, potrafią znacznie ułatwić pracę i uczynić ją o wiele bardziej znośną. Aby jednak tak się stało, muszą one być właściwie zaizolowane, co umożliwia obniżenie ryzyka porażenia górnika prądem elektrycznym do absolutnego minimum. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonana jest powłoka zewnętrzna omawianego produktu.

Nie tylko musi ona być w maksymalnym możliwym stopniu odporna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, przetarcia i załamania, ale także gwarantować musi optymalną elastyczność, bowiem niejednokrotnie występuje konieczność pracy pod nietypowym kątem lub też w trudnodostępnym miejscu. W rzeczonej sytuacji nie może być mowy o pęknięciu izolacji czy też jej przełamaniu się.

W obecnie stosowanym okablowaniu górniczym dodatkowo izolowane są poszczególne żyły kabla, dzięki czemu jest on w znacznie większym stopniu odporny na działanie wilgoci, wysokich i niskich temperatur oraz oparów. Dzięki temu faktowi, kable górnicze z najwyższej półki stosowane mogą być w kopalniach odkrywkowych i wydobywczych, w których niebezpiecznie wysoki jest poziom zagrożenia zalaniem, wybuchem lub dużym zagęszczeniem pyłu węglowego.

Jeszcze do niedawna w wielu kopalniach panował trend oszczędzania na materiałach i osprzęcie, które uważano za mniej istotne w pracy, jednakże z przyjemnością informujemy, iż obecnie ulega on odwróceniu, a właściciele takich zakładów coraz większą wagę przywiązują do higieny oraz bezpieczeństwa pracy górników. Mają oni dostęp do specjalistycznych kombinezonów ochronnych, wysoce wydajnych maszyn oraz okablowania, które służy im doskonale nawet w najtrudniejszych warunkach.

Często także wykorzystywane są produkty z powłoką bezhalogenową, dzięki czemu w sytuacji wystąpienia niekontrolowanego zapłonu, przewody takie nie będą emitowały gryzącego i utrudniającego akcję ewakuacyjną czarnego dymu, a o wiele bezpieczniejszy dla pracujących pod ziemią osób niemalże przezroczyste i umożliwiające sprawniejszą ewakuację opary.

Mamy nadzieję, że standardy jakości w przypadku przewodów do zastosowań stricte górniczych będą stale podnoszone, dzięki czemu nie będzie występowało ryzyko, że na skutek ich nieprawidłowego funkcjonowania uszczerbek na zdrowiu poniesie człowiek.