Jakich przewodów używa się w systemach alarmowych?

Systemy alarmowe wykorzystywane są zarówno w dużych przedsiębiorstwach i fabrykach jak i na prywatnych posesjach celem szybkiego ostrzegania osób znajdujących się w ich obrębie o ewentualnym niebezpieczeństwie takim jak pożar, awaria systemu, czy włamanie, a także w niektórych przypadkach umożliwia przesłanie niezbędnych wytycznych pracownikom czy domownikom, co z kolei bezpośrednio przekłada się na możliwość ograniczenia ewentualnych strat jak również eliminację ryzyka, że ktokolwiek dozna uszczerbku na zdrowiu.

Mówiąc o systemach alarmowych najczęściej mamy na myśli urządzenia wchodzące w ich skład. Nie można jednakże zapominać o okablowaniu, dzięki któremu wszystkie składające się nań wideofony, domofony, głośniki, czy moduły telewizji przemysłowej CCTV mogą ze sobą współpracować. Jak mówią eksperci; Wyroby takie muszą być przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz gwarantować najszybszy możliwy transfer danych bez jakichkolwiek zakłóceń. Aby było to możliwe, instalatorzy systemów alarmowych korzystają podczas ich montażu z przewodów wyposażonych w od czterech do nawet dziesięciu żył, dzięki czemu możliwa jest efektywna praca całej sieci. Okablowanie takie niejednokrotnie dostarczane jest w specjalistycznych kołnierzach ochronnych wykonanych z grubej gumy lub jej podobnego materiału syntetycznego zapewniającego odpowiednią elastyczność i jednocześnie ograniczającego prawdopodobieństwo uszkodzenia rdzenia kabla na skutek przecięcia, stopienia, zalania, czy upadnięcia na niego ciężkiego przedmiotu.

Z punktu widzenia właścicieli przestrzeni mieszkalnych, biurowych, czy produkcyjnych, niezwykle istotny okaże się z całą pewnością fakt, iż nawet jeżeli zdecydują się oni na wybór produktu posiadającego znaczną ilość żył oraz dodatkowo osłoniętego przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, nie będą oni zmuszeni do wydawania na ten cel bajońskich sum pieniędzy. Okazuje się bowiem, że koszt zakupu stu metrów bieżących okablowania dziesięciożyłowego o wysokim stopniu bezpieczeństwa to wydatek na poziomie stu do stu pięćdziesięciu złotych, a więc jesteśmy niemalże pewni, że każda osoba poważnie myśląca o wydajnym oraz niezawodnym systemie alarmowym będzie w stanie koszt tej wysokości ponieść bez większego problemu. W wielu projektach o charakterze raczej minimalistycznym taka ilość okablowania okaże się całkowicie wystarczająca, natomiast jeżeli mamy w planach nieco większą sieć urządzeń mających zapewnić pełne bezpieczeństwo pracownikom lub domownikom, istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że koszt nawet nieco przekraczający dwieście złotych nie będzie dla nas wygórowaną ceną za komfort pracy lub użytkowania danej przestrzeni mieszkalnej.

Systemy alarmowe stają się coraz popularniejsze, są one bowiem wykorzystywane także do nadzorowania magazynów, stacji paliwowych, biur i sklepów zlokalizowanych w niebezpiecznych okolicach, parkingów, czy obiektów, w których przechowywane są drogocenne albo wysoce niebezpieczne towary. Wszystkie one do prawidłowego działania potrzebują doskonałej jakości okablowania, które zapewni dostęp do danych audio i wideo nawet w najtrudniejszej sytuacji losowej.