Ciepłe okna – charakterystyka

Wiele ostatnimi czasy mówi się o tak zwanych domach pasywnych, a więc budynkach, w przypadku których odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i architektoniczne umożliwiają znaczne ograniczenie kosztów związanych z docieplaniem poszczególnych pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki zaimplementowaniu dodatkowych elementów izolujących ściany i dach przestrzeni mieszkalnej, jednakże zdaniem ekspertów najskuteczniejszym sposobem walki z nadmiernym wyziębianiem się domu jest inwestycja w najwyższej możliwej jakości okna oraz drzwi.

Odpowiedzią producentów, na takie zapotrzebowanie ze strony konsumentów są tak zwane ciepłe okna, a więc elementy wykończeniowe, które dzięki odpowiedniej technologii wykonania charakteryzują się nad wyraz korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła. Warto w tym miejscu nadmienić, że im jest on niższy, tym lepiej dane okno chronić będzie właściciela danej przestrzeni mieszkalnej przed dodatkowymi kosztami bezpośrednio związanymi z koniecznością docieplania jej wnętrza. Okna takie oferowane są konsumentom w modelu dwu- lub trzyszybowym i osadzane są na specjalistycznych ramach wykonanych z metalu, drewna, albo też tworzywa sztucznego. Opracowywane są one w taki sposób, aby po zamontowaniu we wnęce okiennej gwarantowały idealną szczelność oraz optymalną izolację termiczną. Jest to niezwykle istotne, bowiem standardowe ramy okienne mają tendencję do deformacji na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, co z kolei bezpośrednio wiąże się z powstawaniem niewielkich szpar, przez które do wnętrza budynku przenikać może chłodne powietrze, szczególnie nieprzyjemne w sezonie zimowym. Co więcej, takie wydawałoby się nieistotne mankamenty mogą mieć zauważalny wpływ na wysokość ponoszonych przez nas kosztów, w szczególności na energię elektryczną oraz opał.

 

Możemy nadmienionym bolączkom jednakże w prosty sposób zaradzić, decydując się na wyroby, które to wykonane są z wysokiej jakości szkła, natomiast ich rama charakteryzuje się zastosowaniem co najmniej kilku komór, grubych gumowych uszczelek, czy w końcu elementów montażowych pozwalających na solidne przytwierdzenie nadmienionych komponentów do ścian budynku. Nie zapominajmy jednakże, że częstokroć izolacja termiczna to nie wszystko – istotny okazuje się być również komfort użytkowania danego wyrobu oraz bezpieczeństwo jakie on zapewnia. W wielu systemach okiennych nowej generacji producenci stosują tak zwane punkty antywyważeniowe, znacznie utrudniające osobom niepowołanym dostanie się do wnętrza budynku, a także systemy mikrowentylacji, dzięki którym możemy w sezonie letnim cieszyć się świeżym powietrzem bez jednoczesnej konieczności otwierania okna na oścież. Systemy takie sprawdziły się doskonale w sektorze przemysłowym, teraz z kolei szturmem zdobywają serca osób prywatnych budujących swój własny dom lub też modernizujących już istniejący budynek celem przystosowania go do zmieniających się warunków atmosferycznych i ograniczenia generowanych comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych.