Farby elewacyjne – rodzaje i zastosowanie

Jak zapewne doskonale zdają sobie sprawę posiadacze budynków mieszkalnych, biur lub fabryk, nawet najlepiej wybudowany i konserwowany obiekt z czasem traci swój pierwotny urok, czy to na skutek działania czynników zewnętrznych, niekorzystnych warunków atmosferycznych, czy w końcu wszędobylskich zanieczyszczeń, które to osiadać mogą na ścianach budynku, sprawiając, że będzie on wyglądał nieestetycznie. Z uwagi na ten fakt, wielu właścicieli i administratorów takich budowli podejmuje decyzję o ich regularnym odnawianiu przy wykorzystaniu specjalistycznych farb elewacyjnych.

Farby elewacyjne, są to wysokiej jakości produkty, dzięki którym możliwa jest poprawa walorów wizualnych obiektu, jak również skuteczne zamaskowanie wszelkiej maści przebarwień czy uszkodzeń powstałych na przestrzeni ostatnich miesięcy lub lat.

Niezwykle istotnym jest fakt, że wraz z rozwojem technologii oraz popularyzacją farb elewacyjnych na rodzimym rynku, ich dostawcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę badania konsumenckie, które pozwoliły im ustalić, że do malowania różnych powierzchni użytkownicy potrzebują różnych typów farb – wybór uzależniony był bowiem najczęściej od poziomu ich chropowatości, powierzchni ogólnej oraz podatności na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zgromadzonym danym możliwe stało się opracowanie różnorodnych rodzajów wyrobów, w tym farb silikonowych, polikrzemianowych, lazurujących, silikatowych oraz akrylowych.

Bardzo wiele z takich wyrobów legitymuje się właściwościami „samooczyszczającymi”, co oznacza, że utrzymają one pierwotny kolor znacznie dłużej, ograniczając do absolutnego minimum konieczność konserwacji czy też ponownego przeprowadzania procedury kompleksowego malowania całej powierzchni celem utrzymania jej w zadowalającym stanie. Jeżeli zdecydujemy się na wybór produktów znanej i renomowanej marki, możemy być pewni, że farba, którą pokryjemy fasadę naszej powierzchni mieszkalnej, biurowej, czy też przemysłowej nie wyblaknie nadmiernie szybko…i to nawet w sytuacji, gdy nieprzerwanie będzie ona narażona na ekspozycję na palące słońce czy też na wilgoć spowodowaną regularnymi, silnymi opadami deszczu lub śniegu.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie zdecydować się na odpowiedni produkt, warto poprosić o pomoc specjalistę, bowiem bazując na przedstawionych mu przez nas informacjach, będzie on w stanie polecić nam wyrób charakteryzujący się niską nasiąkliwością powierzchniową, ponadprzeciętną przepuszczalnością, a także niewielką podatnością na zabrudzenia. Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne, jako że bezpośrednio przekładają się one na żywotność powłoki, którą pokryjemy fasadę naszego budynku. Wybór produktu tańszego oferowanego przez producenta niemogącego pochwalić się ugruntowaną pozycją na rynku może spowodować, że pomimo, iż początkowo nieco zaoszczędzimy na malowaniu obiektu, na przestrzeni kolejnych miesięcy procedurę tę będziemy musieli ponowić, bowiem niskiej jakości farba zacznie blaknąć lub łuszczyć się, czego z całą pewnością wolelibyśmy uniknąć.